Děti a mládež

O sportovních aktivitách dětí bylo napsáno již spousta článků a odborných publikací. Ve spoustě věcí se tyto publikace velmi liší, ale v jednom se vždy shodují: pohybové aktivity do života dětí neoddiskutovatelně patří a je velká chyba dítě k nim nevést. Sportování působí velmi pozitivně na celý lidský organismus. Pohyb zvyšuje výkonnost i obranyschopnost organismu. Sport ovšem nepůsobí jen na fyzickou stránku těla, ale formuje i stránku psychickou. Učí děti určitému řádu, systematické práci či jednání v kolektivu. U dětí by se mělo předcházet jednostranné zatěži, proto je velmi důležité najít kvalitního trenéra, který tuto fatální chybu nedopustí a bude u vašeho potomka tělo zatěžovat rovnoměrně a s rozumem, bez nějakého nesmyslného přetěžování. Dnes spousta trenérů i rodičů lpí na tom, aby měl svěřenec co nejvyšší výkonnost již v mládí, bohužel často dojde ke ,,spálení" dětského organismu a dítě pak z důvodu stagnující výkonnosti či psychického vyčerpání se sportem končí nebo na něj dokonce zcela zanevře. Je nesmírně důležité, aby děti měly z pohybové aktivity radost a nedělaly ji z donucení. I z tohoto důvodu je důležité nevybírat jednostranně zaměřenou činnost, ale aby byl sport zábavný i pro svoji pestrost a v dětech se tak postupně budovala láska k pohybu. Důležité si je uvědomit, že vrcholovým sportovcem se stát každý nemůže, ale každý se sportováním může bavit a mít z něj radost a dobrý pocit, že dělá něco pro sebe a své zdraví.

David Nerud

Sochorova 42